Turniej Finałowy Akcji "Szachiści grają dla Polonii"

Jednym z ostatnich ciekawych wyjazdów był pobyt w Sejmie i Senacie w Warszawie pod koniec marca tego roku. Była to nagroda główna dla zwycięzców rozgrywek juniorów w II Mikołajkowym Turnieju Szachowym w ramach akcji „Szachiści grają dla Polonii”, czyli tym razem dla Julii Kijko i Norberta Bukały. W wycieczce do Warszawy wzięły udział jeszcze dwie osoby wytypowane przez organizatora: Aleksandra Gromek i Michał Borek. Wyjazd był bardzo ciekawy i pouczający. Jego celem była  popularyzacja szachów w całym kraju, integracja środowiska szachowego, pozyskanie środków finansowych na rzecz zaproszenia dzieci Polaków z zagranicy na obóz szachowy „Wakacje z szachami”,  budowanie relacji środowiska szachowego z władzami centralnymi i samorządowymi.

Oprócz rozegranego tam towarzyskiego turnieju szachowego w Sali Kolumnowej Sejmu dzieci, pod okiem przewodnika i opiekunów,  zwiedziły Parlament Rzeczpospolitej Polskiej. Widziały m. in. sale obrad, balkon dla reporterów, obserwowały, jak polscy posłowie udzielają wywiadów do telewizji, mogły usiąść na miejscu posłów, senatorów czy w fotelu Marszałka Sejmu. Przechadzały się korytarzami sejmowymi spotykając znane im postacie tylko z telewizji. Było to dla nich duże przeżycie. Miały również okazję do zjedzenia pysznego obiadu w sejmowej restauracji. Swoją obecnością uczestników finału akcji „Szachiści grają dla Polonii” zaszczycili Grzegorz Czelej – Wicemarszałek Senatu RP, Marek Borowski – Marszałek Sejmu RP oraz prezes PZSzach – Tomasz Delega, z którymi młodzi zawodnicy mogli zmierzyć się w bezpośrednich pojedynkach na szachownicach. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali pamiątkowe dyplomy, czerwone czapeczki i inne gadżety. Przejeżdżając ulicami Warszawy, przy wspaniałej słonecznej pogodzie, uczniowie podziwiali piękno naszej stolicy, a do domu przywieźli miłe wspomnienia.

Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku dzieci będą mogły wziąć udział w podobnej wycieczce. Trzymajmy więc kciuki za naszych drogich szachistów!

Anna Kijko