Wojewódzki Turniej Szachowy o Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty dla Szkół Podstawowych

26 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Tomaszowie Lubelskim został rozegrany Wojewódzki Turniej Szachowy o Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty dla szkół podstawowych. W zawodach wzięła udział rekordowa liczba uczestników – 268 uczniów z 29 szkół podstawowych z Lublina, Zamościa, Lubartowa, Międzyrzeca Podlaskiego, Tomaszowa Lubelskiego, Fajsławic i wielu mniejszych miejscowości województwa lubelskiego. Uczestnicy rywalizowali w czterech grupach: dziewczęta klas I-III, chłopcy klas I-III, dziewczęta klas IV-VI oraz chłopcy klas IV – VI.. Zawody rozegrano na dystansie 7 rund, z tempem 15 minut na partię dla zawodnika.

W ceremonii otwarcia uczestniczyli: Monika Żur przedstawiciel Kuratorium Oświaty, Wojciech Żukowski Burmistrz Miasta Tomaszów Lub., dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2: Jarosław Korzeń, Renata Śrutwa-Krupa, Dionizy Mróz.
W grupie dziewcząt z klas I-III zwyciężyła Monika Borowik (SP 15 Lublin) wyprzedzając Karolinę Niedorys (SP Łaszczów) i Julię Kijko (SP 2 Tomaszów Lub.). Wśród chłopców triumfował Karol Borowik (SP 32 Lublin) przed Kamilem Koperwasem  i Miłoszem Byczukiem (obaj SP 2 Tomaszów Lub.).
W dodatkowej klasyfikacji szkół w kategorii klas I-III zwyciężyła SP 2 Tomaszów Lub. przed MDK Zamość i SP 7 Świdnik.
W grupie dziewcząt z klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Gromek (SP 2 Tomaszów Lub.), drugie Patrycja Majczyna (SP 3 Międzyrzec Podlaski), trzecie Amelia Ożga (SP 3 Tomaszów Lub.). Wśród uczniów zwyciężył Michał Borek przed Adrianem Michalskim i Norbertem Bukałą (wszyscy SP 2 Tomaszów Lub.).
W dodatkowej klasyfikacji szkół klas IV-VI zwyciężyła SP 2 Tomaszów Lub. przed SP 7 Świdnik i MDK Zamość.
Obsadę sędziowską stanowili: Ryszard Żądło, Elżbieta Żądło, Grzegorz Pańko, Andrzej Czochra, Ryszard Probola, Marta Gorzkiewicz, Mieczysław Pszeniczka.
Pierwszych trzech zawodników w każdej grupie otrzymało medale, natomiast wszyscy uczestnicy zmagań zostali uhonorowani dyplomami.
W punktacji szkół pierwsze trzy szkoły nagrodzono pucharami, a wszystkie otrzymały dyplomy.
Zawody o Puchar Kuratora były wielkim wydarzeniem dla Szkoły Podstawowej nr 2. Na tę okazję nauczycielki ze świetlicy wykonały specjalną dekorację szkoły o tematy-ce szachowej, przygotowano tablice informacyjne o turniejach organizowanych na terenie szkoły. Wszyscy uczestnicy zmagań na 64 polach zostali ugoszczeni kanapka-mi i jednodaniowym posiłkiem. W organizację zawodów włączył się Urząd Miasta, który ufundował puchary i medale. Organizatorami turnieju z ramienia szkoły byli Elżbieta i Ryszard Żądło.