Kreatywna szkoł@

IX Memoriał Szachowy im. Marka Łobejko

10. grudnia w Starostwie Powiatowym w Lublinie rozegrano IX Memoriał Szachowy im. Marka Łobejko. W zawodach wzięło udział 125 szachistów, w tym 37 z UKS Gim Dwójka oraz 2 z LUKS Tomasovia. Szachiści rywalizowali w dwóch grupach: open seniorów i juniorów oraz młodzików. W grupie open prowadzona była klasyfikacja juniorek i juniorów do lat 12, 14, 16, 18. Wśród młodzików klasyfikowano dzieci do lat 8 i 10.

W kategorii open seniorów zwyciężył Vladislav Voytovich przed Vladimirem Bordovskym (obaj Ukraina) i Piotrem Polkowskim (Lublin). Na czwartym miejscu został sklasyfikowany Bartosz Probola (LUKS Tomasovia). W kategorii kobiet zwyciężyła Agata Topolan przed Weroniką Frączek (obie Lublin) i Darią Sawą (Fajsławice).
W grupie juniorów do lat 18 zwyciężył Szymon Węgrzyn (UKS Gim Dwójka) przed Rafałem Bojczewskim (Lublin) i Adrianem Matyjaszczykiem (Lubartów). Czwarte miejsce wywalczył Michał Żabicki (UKS Gim Dwójka). Wśród juniorek zwyciężyła Agata Topolan (Lublin).
W grupie juniorów do lat 16 triumfował Krzysztof Iwańczuk (Chełm) przed Jakubem Mazurkiem (Lublin) i Dominikiem Seredynem (Puławy). Wśród juniorek pierwsze miejsce zajęła Dominika Borek (UKS Gim Dwójka), wyprzedzając Karolinę Radecką (Leśniowice) i Martynę Skorupę (Kraśnik).
W rywalizacji juniorów do lat 14 pewne zwycięstwo odniósł tandem z UKS Gim Dwójka. Zwyciężył Norbert Bukała przed Adrianem Michalskim. Kolejny zawodnik tomaszowskiego klubu Kamil Cisek zajął szóste miejsce. Wśród juniorek zwyciężyła Daria Sawa (Fajsławice) przed Julią Drob (Lublin) i Oliwią Prucnal (Leśniowice). Tomaszowskie zawodniczki zajęły miejsca: Anna Sujko – 5, Aleksandra Gromek – 6, Justyna Łukasiewicz – 7, Anna Kamińska – 8.
W klasyfikacji juniorów do lat 12 zwyciężył Wiktor Kukawski przed Jerzym Rzeńcą (obaj Międzyrzec Podlaski) i Pawłem Borkiem (UKS Gim Dwójka). Kolejni zawodnicy z Tomaszowa zajęli miejsca: Mikołaj Chudy – 5, Kacper Tytoń – 6, Maciej Bronikowski – 7, Krzysztof Kowalczuk – 8. Wśród dziewcząt zwyciężyła Patrycja Majczyna (Międzyrzec Podlaski) przed Anną Krzaczkowską i Rozalią Wojtowicz (obie UKS Gim Dwójka).
W grupie młodzików do lat 10 zwyciężył Wojciech Borowik (Lublin) przed Pawłem Gromkiem i Kamilem Koperwasem (obaj UKS Gim Dwójka). Pozostali zaawodnicy z Tomaszowa zajęli miejsca: Miłosz Byczuk – 4, Miłosz Kiełbasa – 5, Stanisław Kot – 8, Marcin Bartecki – 9, Jan Krupa – 10, Kacper Koper – 11, Błażej Chudy – 13, Dominik Chudy – 15. Wśród młodziczek zawodniczki UKS Gim Dwójka zajęły pierwszych pięć miejsc. Zwyciężyła Karolina Niedorys przed Emilią Sprzęczką, Julią Kijko, Zuzanną Walentyn i Wiktorią Kostrubiec.
W klasyfikacji młodzików do lat 8 zwyciężył Bartosz Świć (Lublin) przed Szymonem Suską (Łuków) i Kacprem Czuchrytą (Lubartów). Tomaszowscy młodzicy zajęli miejsca: Szymon Łagowski – 5, Aleks Maryńczak – 7, Jan Krzaczkowski – 9, Szymon Kostrubiec – 11. Wśród dziewcząt triumfowała Monika Borowik (Lublin). Drugie miejsce zajęła Oleksya Chmil (Ukraina), a trzecie Otylia Węgrzyn (UKS Gim Dwójka).
Pierwszych trzech zawodników w każdej grupie otrzymało pamiątkowe statuetki, drobne nagrody. Natomiast wszyscy juniorzy i młodzicy dyplomy. Obowiązki sędziowskie pełnili: Zbigniew Pyda i Magdalena Mąka-Polkowska.
Memoriał im. Marka Łobejko jest swoistym przeglądem zasobów kadrowych przede wszystkim juniorów i  młodzików województwa lubelskiego. Swoich reprezentantów mają wszystkie ośrodki szachowe w województwie. Na tym tle bardzo dobrze wypadają zawodnicy UKS Gim Dwójka. Kolejny Memoriał Marka Łobejko tomaszowscy szachiści  mogą zaliczyć do bardzo udanych, poza osiągniętymi miejscami, większość z nich zyskała punkty w rankingu Elo. Słowa podziękowania należą się rodzicom (Beata i Mariusz Wojtowicz, Magdalena Chudy, Ewa Bukała-Wolanin, Małgorzata Niedorys), którzy wsparli w opiece nad dziećmi trenera Ryszarda Żądło.