Kreatywna szkoł@

SADZENIE DĘBU NIEPODLEGŁOŚCI

Więcej zdjęć patrz galeria zdjęć i SADZENIE DĘBU NIEPODLEGŁOŚCI
14 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Miała ona charakter patriotyczny a jej ukoronowaniem było posadzenie „Dębu Niepodległości”.
W tym ważnym wydarzeniu udział wzięli: Tomasz Zieliński – dyrektor Zamojskiej Delegatury Lubelskiego Kuratorium Oświaty, Wojciech Żukowski – burmistrz miasta, Leszek Dmitroca – nadleśniczy Nadleśnictwa Tomaszów, ksiądz dziekan Czesław Grzyb, pan Andrzej Dmitroca - przedstawiciel Rady Rodziców, dyrekcja, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie.
Pan dyrektor Jarosław Korzeń przywitał gości, naświetlił ideę tego rodzaju uroczystości, a potem głos zabierali zaproszeni goście. Pan nadleśniczy, który przywiózł sadzonkę dębu, odczytał list Jerzego Sądla, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, skierowany do społeczności szkolnej. Wyjaśnił też, że ta konkretna sadzonka dzięki wykorzystaniu przy jej szczepieniu zrazu z kilkusetletniego dębu „Bartek” jest z nim genetycznie tożsama. Możemy się więc pochwalić, że fragment legendarnego „Bartka” rośnie tuż obok naszej szkoły.
Po wystąpieniach gości odbyła się najważniejsza część uroczystości. Zaproszeni goście, dyrekcja, przedstawiciele nauczycieli i społeczności uczniowskiej dokonali aktu posadzenia drzewka, które odtąd będzie nam przypominać odzyskanie niepodległości w 1918 roku.
   Następnie uczniowie  przygotowani przez panie:  Renatę Śrutwę-Krupę, Martę Prus i Małgorzatę Giskę zaprezentowali program słowno-muzyczny.
Na zakończenie uroczystości  dyrektor Jarosław Korzeń  podziękował wszystkim zgromadzonym za uczestnictwo w tych wydarzeniach.
Obecna akcja uroczystego sadzenia dębów nawiązuje do  wydarzeń z lat 1918-192, kiedy to społeczeństwo naszego kraju, dla uczczenia odzyskania przez Polskę niepodległości, sadziło drzewa pamięci – szczególnie dęby. Dąb zawsze kojarzy się z siłą, potęgą, niezmiennością i długowiecznością. „Dęby Pamięci” symbolizują nieprzemijającą pamięć o Wielkich Polakach oraz ważnych wydarzeniach z historii naszego narodu.