Kadra Ciekawe strony
  zaloguj  
Loading...

Szkoła Podstawowa Nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi

im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

w Tomaszowie Lubelskim

Aktualności
Strona główna
Informacje i ogłoszenia
Dziennik elektroniczny
Ważne dokumenty
Nasze osiągnięcia
Historia szkoły
    Tradycje szkoły
Epodręczniki dla kl. IV - VI
Plan lekcji
Kreatywna szkoł@
Lokalny Ośr. Wiedzy i Edukacji
    O projekcie
    Zajęcia i galeria zdjęć
Galeria zdjęć


OdwiedzinKraków XI zjazd 2014 r.

XI zjazd szkół im. Józefa Piłsudskiego
    11 maja 2014 r. 51-osobowa delegacja uczniów klas VI z p. dyrektorem J. Korzeniem, pocztem sztandarowym i pod opieką wychowawców wyruszyła na trzydniową wycieczkę do Krakowa. Głównym celem tego wyjazdu był udział uczniów i pracowników naszej szkoły w XI Ogólnopolskim Zjeździe Szkół im. Józefa Piłsudskiego. Nasza szkoła bierze udział w tych zjazdach regularnie, począwszy od pierwszego, który miał miejsce w 2004 roku. Korzystając z okazji, mieliśmy także zwiedzić ciekawe miejsca w Krakowie i okolicach.
    Pierwszego dnia zwiedziliśmy kopalnię soli w Wieliczce. Tam poznaliśmy ciekawe historie związane z górnictwem soli, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie w kaplicy św. Kingi a po drodze kupowaliśmy drobne pamiątki.
Po zwiedzeniu kopalni udaliśmy się do Wadowic – rodzinnego miasta papieża św. Jana Pawła II. Odbyliśmy krótki spacer po wadowickim rynku, weszliśmy na chwilę do kościoła, aby się pomodlić. Potem był czas na zakup popularnych w całej Polsce „papieskich” kremówek. Do autokaru wracaliśmy w strugach ulewnego deszczu, który miał nam towarzyszyć już do wieczora.
    Kolejną atrakcją czekającą na nas tego dnia był Park Miniatur w Inwałdzie znajdującym się o kilkadziesiąt minut jazdy od Wadowic. Mogliśmy tam obejrzeć modele najciekawszych budowli z całego świata wykonane przeważnie w skali 1:20. Największą furorę zrobiły jednak elektryczne samochodziki jeżdżące po specjalnym torze. Byli tacy, którzy po kilka razy ustawiali się w kolejce, aby zaznać przyjemności szalonej jazdy oraz licznych zderzeń z innymi pojazdami. Duże wrażenie na zwiedzających zrobił też salon strachu. Gdyby nie ciągle padający deszcz i przenikliwe zimno, zabawa mogłaby trwać aż do zamknięcia parku. Program tego dnia przewidywał jeszcze zakwaterowanie w domu studenckim „Nawojka” oraz obiadokolację, którą spożyliśmy około godziny 2000.
    12 maja wzięliśmy udział w uroczystościach związanych z 79. rocznicą śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego zorganizowanych przez Związek Legionistów Polskich wspólnie z Muzeum Czynu Niepodległościowego. Pierwsza część uroczystości odbywała się na Wawelu. Władze Związku i przedstawiciele jedenastu szkół wraz ze sztandarami oddali hołd Marszałkowi w Krypcie Srebrnych Dzwonów oraz złożyli wiązanki kwiatów przy Jego trumnie.
Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz ulicami Krakowa do Domu im. Józefa Piłsudskiego - Oleandry. Po uroczystych wystąpieniach szefa Związku Legionistów Polskich i dyrektora Muzeum Czynu Niepodległościowego wręczono nagrody między innymi trzem uczennicom naszej szkoły, które wysłały swoje prace na konkurs ogłoszony przez Związek Legionistów Polskich W tym roku nagrodzono: Katarzynę Tetrycz (I nagroda), Barbarę Mazur (II nagroda) i Natalię Jagiełę (III nagroda). Na koniec skorzystaliśmy z poczęstunku przygotowanego przez organizatora zjazdu.
    Po zakończeniu uroczystości wróciliśmy na chwilę do hotelu, a potem udaliśmy się do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, gdzie między innymi mogliśmy wejść na wieżę widokową (niektórzy skorzystali z windy), pomodlić się i ucałować relikwie św. Faustyny w starym sanktuarium oraz zmówić krótką modlitwę w nowej świątyni. Zajrzeliśmy też do kaplic znajdujących się w podziemiach nowego sanktuarium, zwiedziliśmy celę św. Faustyny a także zakupiliśmy związane z tym miejscem pamiątki.
    Na trzeci dzień mieliśmy zaplanowane zwiedzanie Starego Miasta w Krakowie i Wawelu. Najpierw udaliśmy się do dzielnicy Kazimierz, gdzie mogliśmy obejrzeć między innymi synagogę i żydowski cmentarz. Potem wraz z panią przewodnik przeszliśmy na Wzgórze Wawelskie. Najpierw zrobiliśmy sobie zdjęcia z ziejącym ogniem wawelskim smokiem. Potem zwiedziliśmy Zamek, Katedrę, Groby Królewskie, mogliśmy dotknąć Dzwonu Zygmunta, co podobno gwarantuje spełnienie najskrytszych marzeń. Najbardziej utkwiły nam w pamięci grobowce wieszczów, wielkich wodzów i polskich królów znajdujące się w podziemiach katedry. Mieliśmy też okazję wraz z licznymi pielgrzymami pokłonić się przed sarkofagiem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. Następnie przeszliśmy do Bazyliki Mariackiej, gdzie obejrzeliśmy słynny ołtarz Wita Stwosza. Udało się nam też wysłuchać hejnału granego przez trębacza z wieży tego kościoła. Po południu na rynku mogliśmy kupić pamiątki oraz obowiązkowe dla każdego turysty bajgle i jeszcze nacieszyć oko widokiem przepięknego Starego Miasta.
    W czasie wycieczki wykonaliśmy wiele pamiątkowych zdjęć. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjazdu a dumni z tego, że dane nam było uczestniczyć w uroczystościach poświęconych patronowi naszej szkoły w zabytkowym Krakowie.
Uczestnicy XI Zjazdu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Zobacz też:

Kraków XIII zjazd 2016 r.

Kraków XII zjazd 2015 r.

Kraków X zjazd 2013 r.

Kraków IX zjazd 2012 r.

Kraków VIII zjazd 2011 r.

Kraków VII zjazd 2010 r.

Kraków VI zjazd 2009 r.

Kraków V zjazd 2008 r.

Kraków IV zjazd 2007 r.Galeria zdjęć
Szachy
Klasy I - III
Nasze sukcesy
Epodręczniki dla klas I - III
Sport
Więcej sportu
Matematyka
Język angielski
Biblioteka
Świetlica
Pedagog szkolny
Samorząd Uczniowski
ReligiaJesteś tutaj:   START » Historia szkoły » Tradycje szkoły
Szkoła Podstawowa Nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


ul. Żołnierzy Września 1
22-600 Tomaszów Lubelski

tel. 846 644 454, 846 644 455, 846 643 564
fax 846 644 455
sp2tomaszow@poczta.onet.pl opiekun str. dymroz@poczta.onet.pl

Nasz patron
Rozkład zajęć

TL24.pl - Szybka strona internetowa w 5 minut !