JÓZEF PIŁSUDSKI W TOMASZOWIE LUBELSKIM

Józef Piłsudski przebywał w Tomaszowie dwukrotnie. Pierwsza wizyta miała miejsce w 1901 r., kiedy przyszły Marszałek uciekł z więzienia w Petersburgu. Przez Kijów i Polesie w połowie czerwca dotarł do Rejowca a stąd wraz ze swą pierwszą żoną Marią z Koplewskich dojechał do Zamościa. Jego zamiarem było przekroczenie granicy rosyjsko-austriackiej, co miało mu zapewnić bezpieczeństwo.

Państwo Piłsudscy po zaledwie dwugodzinnym pobycie w Zamościu bryczką udali się w stronę Tomaszowa. Nocleg mieli przygotowany w Rogóźnie, gdzie mieściła się siedziba Leśnictwa Jeneralnego Lasów Tomaszowskich. Tam przyjął ich nadleśniczy Dąbrowski w istniejącym do dziś zabytkowym budynku w rejonie skrzyżowania ul. Józefowskiej i Wojska Polskiego. Nazajutrz tj. 18 czerwca Józef Piłsudski z żoną zostali przewiezieni końmi do Zawadek koło Łosińca. Oficjalnym celem wyjazdu miało być przewiezienie pary grekokatolików za granicę dla wzięcia tam ślubu, jako że w zaborze rosyjskim ślub grekokatolicki nie mógł się odbyć. Gajowy Berdzik leśnymi drogami dowiózł swych pasażerów do Tanwi, która to rzeka stanowiła wówczas granicę między Rosją i Austrią. Pod wsią Rebizanty po prowizorycznej kładce państwo Piłsudscy przeszli na stronę austriacką. Jeden z mieszkańców wsi Rebizanty odwiózł uciekinierów do stacji w Lubyczy Królewskiej i jeszcze tego samego dnia oboje przybyli do Lwowa.

W 1936 r. w miejscu przekroczenia granicy została ustawiona pamiątkowa tablica o treści: „Tu, w roku 1901 Józef Piłsudski przekroczył byłą granicę rosyjsko – austriacką stwierdzając, że niczym jest wraży kordon wobec potęgi Ducha Narodu Polskiego.”

Druga wizyta Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie już jako Głowy Państwa miała miejsce 20 marca 1921 roku. Wspaniały gość dojechał pociągiem do Bełżca a stamtąd przybył powozem. W kronice z tego czasu odnotowano: „Tomaszowscy rajcowie i co znamienitsi obywatele miasta wyprzęgli konie i sami ciągnęli ów powóz, by dopiero po jakimś czasie ponownie wprzęgnąć konie”. Była to przyjęta w tamtym czasie forma uczczenia szczególnie ważnych osobistości. Delegacji powitalnych było kilka: najpierw Marszałka witali tomaszowscy Żydzi, potem drużyna harcerska tomaszowskiego gimnazjum, zaś trzecią delegację stanowili ojcowie miasta: starosta powiatu Eytner, komendant Policji Państwowej

Rust i ks. kan. Bogutyn, urzędnicy starostwa i mieszkańcy. Powitanie to odbyło się obok wzniesionej bramy powitalnej w rejonie starostwa.

Po powitalnych przemówieniach Piłsudski odjechał powozem w stronę Siwej Doliny. Tam odprawiona została Msza św. polowa a także odbyła się wojskowa uroczystość poświęcenia oraz dekoracji sztandaru 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich i 1 Pułku Ułanów Krechowieckich Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Takim samym krzyżem Marszałek odznaczył ponad 250 żołnierzy – ułanów i artylerzystów zasłużonych w wojnie z bolszewikami. Po dekoracji odbyła się defilada. Wódz Naczelny stanął z buławą  marszałkowską w ręku na przygotowanym podium umieszczonym w miejscu, gdzie dziś znajduje się pamiątkowy postument i stąd przyjął defiladę oddziałów VI Brygady Jazdy. Przed Marszałkiem przedefilowało blisko 2 tys. koni i jeźdźców oraz 12 dział znajdujących się w składzie 6 Dywizji Artylerii Konnej. Z tych zdarzeń rozgrywających się na Siwej Dolinie zachowały się zdjęcia. Na Mszy św., przy akcie dekoracji i na defiladzie obecna była Rada Pedagogiczna i młodzież tomaszowskiego Gimnazjum. Po uroczystościach Naczelnik Państwa spożył wraz z żołnierzami uroczysty obiad.

Po południu o godz. 400 Marszałek zaszczycił swą wizytą Gim­nazjum, witany owacyjnie przez uczennice i uczniów. W imieniu uczniów przemawiał uczeń IV klasy Wacław Starzyk. Naczelnik Państwa wypytywał szczegółowo o szkołę, program nauk, rozmawiał z dziećmi, raczył wpisać się do księgi pamiątkowej, oglądał prace ręczne uczniów i wybrał sobie z nich drobnostkę na pamiątkę, zwiedzał sale i pomieszczenia gimnazjalne i opuścił zakład żegnany przez młodzież pieśnią „Nie damy ziemi” oraz okrzykami „Niech żyje!”. Na stację kolejową w Bełżcu odprowadzał J. Piłsudskiego oddział kawalerii.